Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zakažme Ježíška, tři krále, Mikuláše s čertem i černocha!

3. 10. 2016 20:39:11
Tradice to mají v dnešním světě politické, kulturní, rasové a další korektnosti těžké. Je třeba se proto zamyslet, jaké nové společenské postavení mohou, resp. mají biblické či mýtické osoby a bytosti v „nové“ Evropě zastávat.

Pomalu se blíží Vánoční svátky, Nový rok apod., takže je toto zamyšlení zcela aktuální.

Začněme svatým Mikulášem (cca 280 – 350 n. l.). Jeho družinu na 5. prosince tvoří u nás tradičně anděl a čert. V Nizozemsku osoby převlečené za černochy. Jak u nás, tak v Holandsku (tady koncem listopadu) rozdávají dárky dětem. Podle nizozemské ombudsmanky na ochranu dětí, Margriet Kalverboerové, vede však tento zvyk k šikaně, sociálnímu vyčleňování a diskriminaci dětí. Pochopitelně nevadí rozdávání dárků, ale černoch v potupné roli baviče a obdarovatele nejmenších.

Podle této logiky jsou podobně diskutabilní i postavy anděla a čerta. Postavy fyzicky nedoložitelné, neexistující, smyšlené... Anděla pravděpodobně můžeme vzít na milost, protože představuje dnes tak populární lásku, dobro, mír... Oproti tomu čert není politicky ani kulturně korektní. A protože na světě už bude vše jen zalité sluncem a láskou, je čert figurou zbytečnou a může být proto vymazán a zapomenut.

Další problematickou osobností je pak Ježíšek. (Pomiňme jeho zrození díky neposkvrněnému početí. To pro tento materiál není až tak důležité.) Významné z pohledu náboženské nepřijatelnosti ale je, že se narodil jako „král Židů“, načež od pravé víry vyvoleného národa bezcharakterně zběhl a začal kázat křesťanství. To ale znamená, že morálně a lidsky selhal a jako takový nemůže být pro nikoho vzorem hodným následování. Proto také byl po zásluze potrestán. A toto individuum má činit dětské duše šťastnými tím, že 24. prosince naděluje pod stromečky dárky? Nepřípustné!

Á propos stromeček. Další zapeklitá věc. (Omlouvám se za slovo, jež obsahuje další nepřípustný termín: peklo. Když je eliminován čert, neexistuje ani peklo). Aby toho matení dětských nevinných hlaviček nebylo málo, tradici zdobení stromů znali totiž už Germáni i Keltové, kteří tím uctívali boha slunce a tedy tzv. zimní slunovrat. Jak poklesle pohanské. Proto doporučuji dát dětem – ať už kvůli Ježíškovi, nebo jedličce - začátkem prosince patřičnou, větší než malou částku neurážející hotovosti a ponechat zcela na jejich vlastním osobnostním rozhodnutí, zda budou slavit s vrstevníky u táboráku, ve skateparku nebo sprejovat grafity na činžák. Hlavně jim neblbněme hlavy tradice a pravidly, ať si sami určí svou sváteční... orientaci.

No a na konec další nekorektnost. Tři králové. Kašpar, Melichar a Baltazar co obcházejí 6. ledna a vnucují se do domácností. A zase tu něco nesedí. Měli být z Persie, byli to pohané, podle islámské věrouky tedy nejspíš křesťané, a zase s nimi byl, považte, černoch! Další nekorektnost. Nelze pak podle logické – byť zkratkovité - linky dovodit nic jiného, než že dva tisíce let židovsko-křesťanské „kultury“, kterou se tak rádi oháníme, jsou postaveny na rasismu, xenofobii a potřebě porobovat a využívat osoby jiné barvy pleti, než bílé. S tím se musí jednou pro vždy skoncovat. Nejlépe dát podnět některému z evropských komisařů.

V tomto případě je ale náprava zaužívaných tradic jednoduchá. Tři králové, vzhledem k tomu odkud pocházejí, budou nově zcela jistě muslimského vyznání s hlavou omotanou arabským šátkem. A nebudou to žádní mudrcové, ale válečnými nepokoji v regionu strádající prostí bojovníci za územní nezávislost. Zastaví se v Betlémě ne pozdravit nějaké mrně v chlívku, ale vyjádřit solidaritu s palestinským obrodným hnutím. Ti se pak dál vydají na člunech přes Středozemní moře do Evropy. Tady dostanou ubytování, sociální dávky a chytrý mobilní telefon.

Od příštího 6. ledna začnou za hlasité podpory nizozemských, ale i jiných, ochránců lidských práv zvířat, dětí i dospělých přepisovat historii, evropské tradice a zvyky.

Autor: Jan Bartošek | pondělí 3.10.2016 20:39 | karma článku: 34.41 | přečteno: 1655x

Další články blogera

Jan Bartošek

EET v ordinaci lékaře... Myšlenka dobrá, ale co když...

Od března 2018 spadnou také lékaři pod povinnost EET. Odborníci (Sdružení praktických lékařů) ale upozorňuje, že díky tomuto nařízení skončí zhruba stovka obvodních lékařů. Zkrátka zavřou dveře svých ordinací, ale...

12.9.2017 v 12:11 | Karma článku: 36.92 | Přečteno: 4364 | Diskuse

Jan Bartošek

Tak teď se snad ukáže, kde je pravda a kdo je nebo není podvodník

Sled událostí kolem osoby Andreje Babiše, které se za poslední rok dějí a zejména jeho reakce na tyto události, mně přiměly zamyslet se, jak daleko se v naší zemi během posledních let posunuly pomyslné hranice morálky...

6.9.2017 v 18:43 | Karma článku: 29.18 | Přečteno: 1304 | Diskuse

Jan Bartošek

Nepřípustná „presumpce viny“!

Trestní řád České republiky je založen na presumpci neviny. Osobě, zjednodušeně řečeno, které není prokázána vina, nemůže být vyměřen trest! Analogicky by tato zásada měla platit i pro konání jiných státních orgánů.

22.8.2017 v 10:29 | Karma článku: 23.65 | Přečteno: 937 | Diskuse

Jan Bartošek

Větší starost o děti ve škole, nebo přenášení výchovy na učitele?

Prosím, pojďme polemizovat! V novinách jsem si přečetl, že se „za posledních deset výrazně zvedl počet rodičů, kterým záleží na tom, jak se daří jejich dětem ve školách“.

29.6.2017 v 8:01 | Karma článku: 17.55 | Přečteno: 561 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Hubnu, protože už jsem si na ni neviděla!

Holky mají svá tajemství. Občas se k nim náhodou nachomýtnu, když si občas s lidmi povídám o tom, co je baví nebo co mají rádi.

24.11.2017 v 8:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Václav Toman

Jak vám pomůže sport při jednání s lidmi v práci a v životě?

Doba čtení: 3 minut Sport pomáhá zlepšovat fyzickou kondici, ale nejen to. K čemu je sport ještě dobrý kromě zlepšování fyzické kondice?

24.11.2017 v 8:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Helena Vlachová

O vyšinutí dnešních dnů

Ještě jednou se vrátím k sexuálnímu harašení, z něhož se vytváří novodobé hnutí, které útočí proti mužům

24.11.2017 v 6:41 | Karma článku: 17.04 | Přečteno: 270 | Diskuse

Zuzka Součková

Ahoj, jsem tvé stáří. Tak zůstaň, kde jsi!

Čas odměřuje pravidelně všem. Nebere ohled na bohatství, inteligenci, státní zřízení. Každý den má dvacet čtyři hodiny, tomu úměrné množství minut i vteřin. Od ledna do prosince se protočí dvanáct měsíců.

24.11.2017 v 5:36 | Karma článku: 22.95 | Přečteno: 381 | Diskuse

Martin Faltýn

Dřěvo sě šišou odievá

Což není nic jiného než parafráze názvu známé české středověké lyrické básně. Nuže, na jaře listí - na podzim šišky. Ale lyriku ode mne nečekejte, spíše pár fotografií a úvah.

23.11.2017 v 18:00 | Karma článku: 5.26 | Přečteno: 175 | Diskuse
Počet článků 71 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 916
Jsem místopředsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Donedávna jsem také byl místostarostou jihočeských Dačic. Angažuji se v neziskové sféře, především v oblasti terapie závislostí jako dramaterapeut. Od roku 2012 jsem místopředsedou KDU-ČSL.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.