Sobota 22. února 2020, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 22. února 2020 Petr

Politický podnikatel

7. 06. 2019 20:29:06
Lež má velmi krátké nožičky – aneb krátká úvaha na téma, jak to vypadá, když se z podnikatele stane politický podnikatel.

Andrej Babiš se v poslední době snaží přesvědčit všechny občany u nás i v Evropě, že se jednání o příštím programovacím období 2021+ neúčastní, neovlivňuje ho a už vůbec ne ve prospěch své bývalé firmy Agrofert.

Tak snad jeden příklad za všechny – zastropování zemědělských dotací pro velké podniky. Velká a promarněná příležitost pro narovnání podmínek pro malé a střední proti velkým a mocným.

Česká republika se pod vedením předsedy vlády Babiše a ministra zemědělství Tomana stala nejzavilejším bojovníkem proti zastropování těchto dotací. Při vyjednávání o penězích v novém programovacím období se zastropování dotací stalo prioritou, kterou se úředníci na straně českého státu pod vedením předsedy vlády snaží naplnit. Běda tomu, kdo by měl jiný názor. Své by k tomu mohli říct bývalí úředníci Ministerstva financí, kteří se bránili.

To mě vede k otázce, proč jsou úředníci tak poslušným nástrojem v rukách premiéra. Tím hlavním důvodem je skutečnost, že služební zákon, který má úředníky před zvůlí těchto politických podnikatelů ochránit, už neexistuje. Tato politická reprezentace z něj udělala cár papíru. Tvrdě a nekompromisně. Z celého služebního zákona zbyla pouze slupka, která úředníky staví do pozice obětních beránků a služebníků premiéra.

Všimněte si, jak premiér mluví o Agrofertu. Často o něm mluví, jako o své firmě. Audity ukazují, že v nich má neustále vliv, neustále čerpá dotace a profituje z politické moci svého „bývalého“ majitele, díky kterému získává podporu, kterou by správně měly získat malé a střední firmy.

No a proč? Jak to, když má Agrofert přece být ve svěřeneckém fondu? Protože střet zájmu v Česku je pořád obhajitelný. Bohatí mají možnost získávat peníze, ale malé zemědělce a podnikatele zahlcujeme požadavky. To se musí změnit.

Vzpomínám si na spoustu drogově závislých, se kterými jsem se setkal během své praxe terapeuta. Odtud vím, jak by správný svěřenecký fond měl vypadat. Když jste totiž bohatý a chcete, aby vaše dítě nepromrhalo peníze za drogy, potom, co umřete, vytvoříte fond, který bude vyplácet peníze dítěti tak, aby přežilo, ale nepromrhalo je. Zároveň v tomto modelu vidíte, že fond neřídí nikdo blízký, kdo by mohl vyplácet peníze osobě, které jsou prostředky určeny. U premiéra to tak je. Jeho dva svěřenecké fondy řídí šéf představenstva Agrofertu a Babišův právník. Asi je všem jasné, že premiér lehce vyvine svůj vliv. Tak by to být nemělo. Měli bychom se inspirovat například v Británii, kde premiérka Mayová vložila svůj majetek do svěřeneckého fondu, který spravuje nezávislá osoba. A pokud chceme, aby se nerovnosti odbourali, aby podnikatelé nezasahovali do politiky a nelikvidovali menší podnikatele nebo zemědělce, je potřeba služební zákon a zákon týkající se svěřeneckých fondů zlepšit. Politika se má dělat pro zájmy lidí, ne pro své vlastní, jak nám tady ale pan premiér bohužel roky ukazuje.

Tak až zas uslyšíte fňukání premiéra o tom, jak o něm všichni lžou, tak si vzpomeňte na malé a střední zemědělce, kterým jejich příležitost krade chudák nevinný Andrej Babiš. Je mi jasné, že dost lidí namítne, ale vždyť vy jste s ním byli ve vládě, vy jste mohli dost věcí změnit. A já souhlasím. Ne vše se podařilo. Poučení z chyb je to nejcennější, i když bych byl raději, kdyby tyto chyby nenastaly. Poslední týdny mě ale utvrzují, že nemůžeme polevit a musíme čelit nespravedlnostem. Tady totiž nejde ani tak o premiéra, jako o to, že správný hospodář myslí na budoucnost, myslí na potřebné, myslí na budoucí generace. Jenže premiér a jeho vláda dávají peníze tam, kde se mu to hodí. Ať je to
Agrofert nebo jen skupiny lidí, u kterých ví, že si tím získá jejich hlasy a už nepřemýšlí nad ekonomickou udržitelností. Tomu říkám dobrý podnikatelský tah. Ale k čemu je to dobré, vždyť ty peníze jednou dojdou. A co pak? Zachová se Andrej Babiš ve stylu po nás potopa? Jaká bude ekonomická situace pro naše děti, vždyť už teď horko těžko vláda hledá dvě miliardy na sociální služby. Pro lidi, kteří ty peníze opravdu potřebují.

Žijeme v době, kdy nás trápí situace na naší planetě. Místo toho, abychom v České republice dávali prostor malým a středním zemědělcům, kteří se často chovají k půdě a životnímu prostředí šetrně, jedním z hlavních hráčů je Agrofert, který nehledí doprava ani doleva a směřuje pouze k zisku. Bez ohledu na to, jaký vliv to bude mít na stát, který máme jen dočasně svěřený a jednou ho předáme dál, našim dětem. A nevím jak vy, ale já opravdu nechci, aby mé děti museli říkat, jako pan premiér, že chceme tady zase motýle a včely. Včely jsou strašně důležitou součástí našeho ekosystému. A premiér může říkat donekonečna, jak včely mají rády řepku, ale pokud včelaři říkají, že jim umírají včely kvůli řepce, že se z ní otrávily, tak já opravdu nechci, aby tento důležitý tvor od nás zmizel, aby vnoučata nevěděla, co je pravý med.

Podnikatelé jsou pro společnost důležití. Jakmile ale vstoupí do politiky a myslí jen na to, jak si ze státního nakoupit hlasy a zvýšit zisky své firmy, je to špatně. Každý z nás si musí zodpovědět, co je pro něj důležité. Zda budoucnost našich dětí nebo teď drobné úplatky od vlády, které ale zadluží naše děti na další řadu let?

Autor: Jan Bartošek | pátek 7.6.2019 20:29 | karma článku: 21.70 | přečteno: 666x

Další články blogera

Jan Bartošek

Vláda, nebo vymahači výpalného?

Portál ČT24 vydal (19. 9.) tuto informaci: Zástupci vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a zástupci čtyř největších komerčních bank podepsali memorandum o spolupráci při vzniku Národního rozvojového fondu.

2.10.2019 v 11:52 | Karma článku: 17.11 | Přečteno: 423 | Diskuse

Jan Bartošek

Chcete bydlet ve vlastním? Vláda radí: Pořiďte si stan!

Mít vlastní domov, to je místo, po kterém všichni touží. V dnešní době bohužel platí to, že až polovina lidí mezi 20 až 30 lety, žijí s rodiči.

13.9.2019 v 8:37 | Karma článku: 19.65 | Přečteno: 820 | Diskuse

Jan Bartošek

Chybí peníze v rozpočtu? Vláda zdaní vše, co jde a ještě to svede na bohumilou činnost!

Letošní počasí ovoci příliš nepřálo. I tak švestek, hrušek, jablek a dalšího ovoce bylo dost a ne všechno se dalo sníst nebo zavařit. A jak jinak ovoce zpracovat, aby se nezkazilo, než z něj vypálit slivovici.

10.9.2019 v 8:51 | Karma článku: 19.74 | Přečteno: 664 | Diskuse

Jan Bartošek

Jak moc myslíme na potřebné?

Když jsem se aktivně zapojoval v roce 1989 do protestů a stávek proti režimu, věřil jsem, že to vyjde. Že se situace změní. Že se lidé nebudou rozdělovat na nějaké kategorie jako za komunismu.

2.9.2019 v 18:01 | Karma článku: 11.21 | Přečteno: 415 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Roman Malach

Zelená destrukce nastupuje

Od roku 2020 začalo pokutování automobilek za emise. Cílem má být ochrana životního prostředí. Jaká je realita? Nepřekvapivě zcela jiná.

21.2.2020 v 8:56 | Karma článku: 39.63 | Přečteno: 1258 | Diskuse

Anna Gamanová

Identita je, když...

...se dokážete s místem ztotožnit. Něco, k čemu se fyzicky nebo mentálně vracíte, váš pevný bod, pouto s rodným městem, s místem, kde žijete.

20.2.2020 v 22:23 | Karma článku: 7.86 | Přečteno: 212 | Diskuse

David Dlouhý

Riziko radikalizace muslimů v našich věznicích

Radikalizace pachatelů trestných činů muslimského vyznání, ke které dochází při výkonu trestu ve věznicích, je palčivým problémem. Jak nástup tohoto fenoménu řešit, respektive je možno mu v našich podmínkách předejít?

20.2.2020 v 11:47 | Karma článku: 18.91 | Přečteno: 635 | Diskuse

Petr Machovský

Stát už asi nemá z čeho rozdávat, tak si půjčí bezúročně od podnikatelů

Ve středu 12. února 2020 schválila Poslanecká sněmovna novelu zákona, měnící daňový řád.Tato novela prodlouží lhůtu, kdy se podnikatelům vrátí odpočet DPH, o 15 dnů.Vzniklý problém podnikatelů očividně vládní poslance nezajímá.

19.2.2020 v 16:35 | Karma článku: 30.94 | Přečteno: 977 | Diskuse

Hana Šťastná

Americký dobytek a Trump ubližují ČR. Který klaun se jí zastane?

Při poslechu „oscarového“ projevu amerického herce Joaquina Phoenixe (JP) jsem si vzpomněla na smutný osud Čestmíry Radové (ČR), na poťouchlost Donalda Trumpa a na chřadnoucí české zemědělství.

19.2.2020 v 14:46 | Karma článku: 20.13 | Přečteno: 673 | Diskuse
Počet článků 96 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 877

Druhým volebním obdobím jsem poslancem PS PČR. Působím jako zastupitel JČK a města Dačic. Mými tématy jsou bezpečnost, obrana a vzhledem k původní profesi také sociální otázky. Angažuji se v neziskové sféře, především v oblasti terapie závislostí jako dramaterapeut. Od roku 2012 jsem místopředsedou KDU-ČSL.

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...