Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Budou se výrobní prostředky státu soudit se státem?

28. 03. 2020 13:15:15
Jsme ve výjimečné situaci. Jen málokdo zpochybňuje opatření na zastavení pandemie. Vláda tančí tak rychle, jak dokáže, byť na začátku to připomínalo spíš ploužák. Jak jsme u nás z historie zvyklí, tak z krizí plynou i ponaučení.

Moje dílčí poučení ze současného krizového vývoje je takové, že stát-vláda na jedné straně se snaží ochránit zdraví občanů, na straně druhé však vůči nemalé skupině – taktéž občanů – činí takové kroky, jako by ji chtěla zardousit.

Statisíce živnostníků a podnikatelů v celé České republice ze dne na den musely zavřít své provozovny. Není na výplaty, protože nejsou žádné příjmy. Není z čeho platit energie, nájmy, nezbývá na základní potřeby rodin podnikatelů. Velmi reálně hrozí krachy malých a středních podniků. Hrozí statisíce lidí ve frontách před úřady práce. A vláda dělá, jako že se jí to netýká a že si všichni výše zmiňovaní nějak poradí... Jestliže budou požadovat jakoukoli kompenzaci za ztrátu podnikání, a nedej bože kompenzaci nějakého zisku, tak mají smůlu.

V tomto ohledu se vláda šeredně plete. Toto její chování nelze označit za krátkozrakost, protože i krtek by v této situaci projevil větší bystrozrakost. Vláda s bohorovností sobě vlastní likviduje výrobní prostředky státu. Protože OSVČ, podnikatelé, firmy, korporace nejsou ničím jiným než výrobním prostředkem státu. Oni svou aktivitou stát živí a vydělávají na jeho výdaje. Neochránit, nepodpořit v dobách výjimečně zlých své vlastní výrobní prostředky hraničí s vědomou arogantní likvidací ekonomiky Česka jako celku.

Ministryně křišťálové koule, pardon, financí, od boku střelí, že by takové kompenzace přišly na biliony a že stát na to nemá. Omyl! Stát na to má, resp. její výrobní prostředky na to mají, protože takové sumy státu vydělávají. Na sociální služby, na státní zaměstnance, na silnice i železnice. Na lékařskou péči. Jen vláda mentálně nemá na to si uvědomit, že bez této obrovské skupiny samostatných, pracovitých kreativních lidí žádný stát už být nemusí. Protože stát sám o sobě žádnými penězi nedisponuje. Žádné nemá! Tedy, možná ano, jestliže vezmeme v potaz Státní tiskárnu cenin a její produkci papírového oběživa. To by však mělo cenu jen barevných obrázků...

„Ale my nikomu nebereme majetek. Nikoho nikam neposíláme,“ prohlásila ministryně financí Alena Schillerová na vládní tiskové konferenci, když minulý čtvrtek vysvětlovala, proč podnikatelé nemůžou čekat odškodnění za obchody, restaurace a živnosti zavřené kvůli koronaviru. Podle ní umožňuje zákon o stavu nouze žádat o odškodnění jen v omezených případech: například, když v nouzovém stavu potřebují úřady někomu načas zabavit auto, nebo mu nařídí odstraňovat škody – typicky při povodních.

Zákon o krizovém řízení sice v § 35 skutečně říká, že když stát v nouzi někomu zabaví majetek, musí následovat odškodnění. A je pravda, že zabavování aut nebo nemovitostí se kvůli epidemii neděje. Následuje ovšem hned § 36. A ten jednoznačně určuje, že na peníze má nárok každý, koho vyhlášení krizového stavu poškodí. „Třeba hostinský, kterému se jednak zkazily suroviny. Ale také přišel na dlouhé týdny o příjmy, protože mu stát jeho podnik zavřel,“ řekl pro portál Seznam Zprávy pražský advokát Jan Vych. O tom, že krizový zákon umožňuje odškodňování, se doposud téměř nemluvilo. Ale debatu odstartovala sama vláda, když nouzový stav ve středu prodloužila už ne podle krizového zákona, ale na základě zákona o ochraně veřejného zdraví. A ten s odškodňováním nepočítá. Nárok na odškodnění podle krizového zákona je jasný také podle advokáta a vysokoškolského učitele Petra Bezoušky z kanceláře PRK Partners. A připomíná ještě Listinu základních práv a svobod. „Píše se v ní, že nucené omezení vlastnického práva je možné ve veřejném zájmu, na základě zákona a za náhradu,“ uvedl Bezouška.

V tento okamžik není až tak důležité, kolik a jakých právních výkladů přineseme. Jde o jednu z principiálních otázek dnešního krizového vývoje. Je vláda a její aparát, placený daňovými poplatníky, schopen efektivně sloužit obyvatelům této země? Je schopen vyhodnotit situaci tak, že bez výše zmiňovaných můžeme my všichni škrtnout uplynulých třicet let budování lepších zítřků a začínat z nuly od začátku? Jestliže nedojde k jakékoli sebereflexi a vláda nepřijme premisu „doteď jste živili vy nás, teď vám to musíme vrátit“, pak nemá, a její členové, morální právo stát v čele tohoto státu. Napadá mě něco o „vyšším principu mravním“, ale zejména mravnost v konání některých našich čelných představitelů nevidím už delší dobu.

Autor: Jan Bartošek | sobota 28.3.2020 13:15 | karma článku: 5.05 | přečteno: 141x

Další články blogera

Jan Bartošek

Neschopnost a nezájem

Několikrát denně sledujeme v přímém přenosu zmatené pokusy vlády předstírat řízení země. Příkladem naprosté nehospodárnosti a nezájmu může být promeškání nákupu ropy do našich nouzových zásob.

26.4.2020 v 15:09 | Karma článku: 24.23 | Přečteno: 928 | Diskuse

Jan Bartošek

Tohle není kampaň premiére

Mnoho dobrého se objevilo v této zemi v posledních dnech. Lidé si pomáhají, místní samosprávy organizují podporu, zdravotníci a záchranáři fungují na hraně sebeobětování.

18.3.2020 v 9:12 | Karma článku: 19.88 | Přečteno: 601 | Diskuse

Jan Bartošek

Vláda hazarduje s bezpečností země

Slíbili jsme spojencům dávat dvě procenta HDP na obranu. A neděláme to. Vláda chce armádě naopak sebrat další peníze. Riskuje tak bezpečnost země.

4.3.2020 v 8:46 | Karma článku: 14.10 | Přečteno: 395 | Diskuse

Další články z rubriky Hyde park

Radka Kielbergerová

Já? Spíš už hajdpark

Karel Čapek popisuje v svých Anglických listech fenomén hydeparku. Jak v tom povídání, tak v tom, kdy si uvědomíte, jestli spíš chcete něco říct, nebo máte pocit možné hvězdy, nalézám obsah a svobodu v hajdparku spíš. Patřím sem

2.6.2020 v 14:31 | Karma článku: 8.59 | Přečteno: 140 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Jiříkovo vidění

nebo spíš moje...Jiřík do věcí umí Říznout (mimochodem vítejte u mne v Hajdpárku...je to tu fajn prostor, kde se nalézám čím dál raději:) Půjde tu o Jiříkovo vidění. A moje následné vidění jako u vytržení

23.5.2020 v 22:58 | Karma článku: 13.13 | Přečteno: 248 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Protože se těm zvěrstvům poctivě věnujeme 75 let. Musíme si ježišmarjajosef pomáhat

Ano, věnujeme, ale!!! Jen u maturit, v světové literatuře přes půl století, v české literatuře i ve faktografii, po celých 40 let, pak i po revoluci. Dvacet let i v českých filmech mladých režisérů, ale kdybyste si uběhali no..

17.5.2020 v 19:30 | Karma článku: 13.91 | Přečteno: 239 |

Radka Kielbergerová

Kdyby tomu někdo nerozuměl

...říkejte mi Novotný. Na hlavní stránce jsou náznaky. Tady budou věci konkrétní, at se nám to konečně točí...a necintáme si pentli, protože devadesát procent z nás si ji v soukromí odpustí. Takže Kritici s velkým ká, pojďme na to

14.5.2020 v 9:37 | Karma článku: 20.46 | Přečteno: 370 | Diskuse

Tomáš Škeřík

Nahoře bez

Každý se rád podívá, že? I zachtělo se mi podívat se. Zaslechl jsem, že za naší západní hranicí, v zemi krále Miroslava žijí lidé, kteří se na veřejnosti pohybují nahoře bez... prostředků, které brání šíření kapének.

10.5.2020 v 14:29 | Karma článku: 7.12 | Přečteno: 214 | Diskuse
Počet článků 100 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 864

Druhým volebním obdobím jsem poslancem PS PČR. Působím jako zastupitel JČK a města Dačic. Mými tématy jsou bezpečnost, obrana a vzhledem k původní profesi také sociální otázky. Angažuji se v neziskové sféře, především v oblasti terapie závislostí jako dramaterapeut. Od roku 2012 jsem místopředsedou KDU-ČSL.

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...